środa, 8 maja 2019

Varia: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz XVI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek


Potem dostałam lepsze mieszkanie (...). Komorne płaciłam sama dzięki mojej nowej posadzie. Pracowałam w bibliotece (...). Do moich obowiązków należało przenoszenie książek na dyski, żeby oszczędzić miejsca w magazynach i kosztów związanych z odnawianiem zasobów. Siebie nazywałyśmy dyskdżokejkami, a  bibliotekę dyskoteką - był to taki nasz dowcip. Po wczytaniu tekstu książki zanosiło się na przemiał, ale niektóre zabierałam do domu. Lubiłam czuć je w rękach i patrzeć na nie. Łukasz powiedział, że mam mentalność antykwariusza. Podobało mi się to, też lubił stare rzeczy.
Margaret Atwood, Opowieść Podręcznej (The Handmaid’s Tale, przekł. Zofia Uhrynowska-Hanasz, wyd. Wielka Litera 2017 


Zastanawialiście się jak mogłaby wyglądać biblioteka przyszłości? I czy w ogóle coś takiego jak biblioteka kiedyś będzie miało jeszcze rację bytu? Ja mam nadzieję, że tak, o ile one same nie zatrzymają się w czasie.
Na szczęście coraz więcej placówek przekształca się w kulturoteki, w których można nie tylko wypożyczyć książkę w formie papierowej, ale również elektroniczną. Za pośrednictwem bibliotek coraz powszechniejszy jest dostęp do platform typu IBUK Libra, czy chociażby Legimi. W bibliotekach można przejrzeć prasę, wypożyczyć film na DVD, obejrzeć wystawy, skorzystać z komputera lub uczestniczyć w różnych rozwojowych zajęciach dla małych i dużych (w gminnej bibliotece w Raszynie odbywa się np. multisensoryka, warsztaty decoupage, spotkania w ramach Klubu Podróżnika czy zajęcia z kodowania z robotami Photon).
Biblioteki stają się również bardziej dostępne także poza czasem pracy bibliotekarzy, co udowadnia biblioteka na ul. Błękitnej na warszawskim Wawrze. Chociaż zewnętrzny zwrot książek i książkomaty do odbioru książek to jeszcze swoiste novum - mam nadzieję, że z biegiem czasu stanie się to biblioteczną codziennością.

Ponieważ dzisiaj przypada święto Bibliotek i Bibliotekarzy dlatego z tej okazji wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom życzę, aby ich praca nieustannie dawała radość, a bibliotekom niech przybywa Czytelników. 

Ilustracja: Tom Gauld, Library


8 maja to również start kolejnej, bo już XVI edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem #biblioteka, którego pomysłodawcą jest lubelski okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 
Tradycyjnie polecam rozejrzeć się z tej okazji za wydarzeniami, które serwują okoliczne biblioteki, a tym, którzy wstydzą się zanieść do biblioteki dłuugo przetrzymaną książkę zachęcam do spaceru do swojej placówki. W maju dużo bibliotek jest łaskawych i ogłasza abolicję dla dłużników ;) 

Jak co roku w wielu miastach w maju odbywają się przejazdy rowerowe Odjazdowego Bibliotekarza. Ja roweru nie posiadam, więc Moich Drogich Czytelników Czytelniczego zapraszam na mini rajd po linkach na biblioteczne tematy:

Warszawa, ul. Wilcza, grudzień 2018 r.


15 komentarzy:

 1. Uwielbiam bibliotekę, zarówno teraz jak i za dzieciaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się przerzuciłam na Legimi, ale z zaskoczeniem odkryłam, że biblioteka to skarbnica dla mojego prawie 3-latka ;)

   Usuń
 2. Dawniej uwielbiałam chodzić do biblioteki, teraz zdecydowanie częściej jestem w księgarniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla siebie praktycznie zrezygnowałam z obu opcji i korzystam z e-booków. Ale dla mojego dziecka biblioteka to już inna bajka :)

   Usuń
 3. Super artykuł. Biblioteki chociaż coraz rzadziej odwiedzane są potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. I cieszę się, że wiele idzie z duchem czasu i przekształcają się w kulturoteki.

   Usuń
 4. Chciałabym się odnieś do pierwszych zdań tego tekstu. Mam niestety obawy, że biblioteki prędzej czy później przestaną funkcjonować. Jest to smutne ponieważ sama uwielbiam zapach książek, szczególnie tych z historią. Jednak jakie mają one szanse z audiobookami oraz stronami internetowymi gdzie kupić można plik z książką? Jak dla mnie nie mają żadnych szans a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam na mojego bloga - prace o kampaniach społecznych. Interesujące i wartościowe wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Biblioteka przyszłości? Trzeba zadać pytanie, czy czytanie w ogóle przetrwa. Niestety, ogłupione społeczeństwo jest wygodne dla polityków..

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, że jednak audiobooki to jest przyszłość tego wszysktiego..

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zawsze na pierwszy miejscu stawiam książki papierowa a po nich audiobooki, których słucham w trakcie podróży, spacerów, jazdy na rowerze. E-booki czytałem tylko w konieczności, czyli jeżeli nie miałem dostępu do papierowej wersji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Audiobooki są bardzo spoko ale tylko podczas gdy jesteśmy czymś zajęci i słuchamy sobie w tle

  Mój blog o filmach i serialach
  https://wieczornyseans.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka wygląda bardzo ciekawie, koniecznie muszę przeczytać tą książkę, czegoś takiego poszukiwałem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Takiej książki jeszcze nie miałem okazji przeczytać, ale nie mówię z góry nie, chętnie sprawdzę co kryje pod okładką.

  OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...