piątek, 11 grudnia 2015

Polska Sekcja IBBY. Część VIII - Książka Roku 2015 - relacja z gali wręczenia nagród


Dzisiaj ostatni (póki co) odcinek z cyklu o IBBY. Dotarliśmy do kulminacji, której było środowe ogłoszenie i wręczenie nagród Książki Roku 2015 PS IBBY.

Już po gali, już wszystko wiadomo, znani są już laureaci i wyróżnieni. Ja odnotuję pełną listę dla celów kronikarskich i po to też, aby łatwiej było wyszukać kiedyś książki, które wyróżniają się w rynkowym zalewie księgarń.


Anna Czernow, Prezes PS IBBY: Nagroda Książka Roku Ibby (…) wyłania nominacje i wyróżnienia. Tymi aktami chcemy zaznaczyć, że wszystkie nominowane dzieła stanowią crème de la crème produkcji literackiej i graficznej dla dzieci i młodzieży w danym roku. Jeżeli ktoś chce się inspirować, cóż tutaj kupować i czytać dzieciom (…), zawsze proszę patrzeć na całą listę nominacji, ponieważ jurorzy właśnie po to czytają tak dużo książek, żeby wyławiać te perełki.


A teraz spośród tych perełek czas na przedstawienie nagrodzonych i wyróżnionych :)

Książka Roku 2015 – kategoria literacka
Jury literackie (Irena Bolek, Danuta Świerczyńska – Jelonek i Maciej Skowera)

Nagroda główna:
Agnieszka Suchowierska – Mat i świat, Wydawnictwo Krytyki Politycznej


Małgorzata Warda - 5 sekund do Io, Wydawnictwo Media RodzinaWyróżnieni:
Zofia Beszczyńska – Królowa ptaków, Wydawnictwo Akapit Press
Zuzanna Orlińska – Stary Noe, Wydawnictwo Literatura
Danuta Parlak – Obcy w lesie, Wydawnictwo Alegoria
Joanna Rudniańska – Bajka o wojnie, Wydawnictwo Bajka
Katarzyna Ryrych – Król, Wydawnictwo Literatura
Dorota Wieczorek – Strachopolis, Wydawnictwo Skrzat


Laudacja Ireny Bolek, przewodniczącej jury w kategorii „nagroda literacka”:
Chciałabym na początek uściślić jedna rzecz – wybieraliśmy spośród książek zgłoszonych przez wydawców, tych, których chcieli poddać się naszej ocenie, a nie z całego rynku. Więc jeżeli ktoś z Państwa zna jakąś książkę, która jest świetna, i która uwielbia, ale myśmy jej nie nagrodzili, to być może po prostu nie została zgłoszona.

Wszystkie książki traktujemy jako naszą złotą piętnastkę.  Jakie książki weszły do tej „15”? Najprościej - te, które nam się podobały. (…) Ale nasze kryteria musiały być troszkę bardziej skomplikowane, wybieraliśmy przede wszystkim i na pierwszym miejscu jakość artystyczną, tzn. spodobały nam się książki bardzo dobrze napisane (…), których autorzy reprezentują klasę mistrzowską w swoim rzemiośle artystycznym, mają wielką sprawność posługiwania się tworzywem językowym, umiejętność prowadzenia narracji, budowania dialogów, kreowania bohaterów i sytuacji fabularnych. (…) A ponieważ jest to książka dla młodego czytelnika, musieliśmy również wziąć pod uwagę ten element czytelniczy, bo dziecko musi mieć książkę, która będzie lubiło czytać.

Doceniliśmy książki, które pomagają zrozumieć otaczający świat, ten w którym dziecko, potem młody czytelnik musi się jakoś odnaleźć.  I to poczynając od aprobaty dla postaw wyrażających ciekawość świata, aktywność poznawczą życiową mobilność i empatię.Książka Roku 2015 – kategoria graficzna
Jury graficzne (Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna)

Nagroda główna:
Marianna Oklejak za autorska książkę Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, Wydawnictwo Egmont


Paweł Pawlak za ilustracje i opracowanie graficzne 13 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, Wydawnictwo Znak Emotikon


Wyróżnieni:
Karol Banach  za ilustracje do Bajek autorstwa Erny Rosenstein, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy
Grażka Lange za koncepcję i opracowanie graficzne Warszawy, Wydawnictwo Tako
Monika i Adam Świerżewscy za autorskie opracowanie graficzne Mmmmm, Wydawnictwo EneDueRabe
Józef Wilkoń  za autorską książkę  Zbuntowany elektron, Wydawnictwo Hokus-Pokus


Laudacja Anity Wincencjusz-Patyny, jury w kategorii „nagroda graficzna”:
Książki w fantastyczny sposób pokazują rozpiętość, z jaką mieliśmy do czynienia w trakcie ich przeglądania książek. (…)

Nasze jury graficzne ma też parę refleksji, oto one:
- wciąż rosnąca ilość zgłoszeń do nagrody, z których zauważalny procent broni się wysokim poziomem szaty graficznej i starannością edytorską,
- wydłużająca się listę wydawnictw- pewniaków, gwarantujących najwyższy znak jakości oferowanych publikacji, a z drugiej strony, co cieszy równie, jeśli nie bardziej – wydawnictw, które systematycznie polepszają swoje projekty,
- inspirujące, porywające, nowoczesne czerpanie z rodzimego folkloru,
- imponująca, nieustająca aktywność nestorów polskiej ilustracji (Wilkoń, Butenko), fascynująca średniego pokolenia  mistrzów i mistrzyń  (m.in. Iwona Chmielewska, Paweł Pawlak, Piotr Sowa), w pełni satysfakcjonująca aktywność działalności młodych i młodszych,
- obiecujące debiuty (przede wszystkim Kuba Banach i i ilustratorzy bajek La Fountaina),
- prawdziwy rozmach wydawniczy (Architekturki 3D),
- apetyczne albumy,
- graficzne trzymanie ręki i narzędzi na pulsie,
- poruszanie aktualnych problemów (kształtowanie świadomości ekologicznej, wykluczenia zawodowe itd.).Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa przyznaje Zarząd PS IBBY. W tym roku nagrodę przyznano Fundacji „Jasne strony” za wieloletnie przybliżanie ilustrowanej książki dzieciom niewidomym i słabo widzącym. Fundacja wydaje własne książki dotykowe. 
Wybór jury był jednogłośny.

Aldona Kalbus, o fundacji „Jasne strony” i wydawanych przez nią książek;
Specyfika tych książek polega na tym, że muszą zawierać jakieś elementy dotykowe, żeby uczyć małe, niewidome dziecko,  różnicowania dotykowego, żeby później łatwiej mu było opanować alfabet Braille’a . Dla dziecka słabowidzącego muszą być elementy, które są kontrastowe. Ale też książki te zawierają  tekst powiększonym drukiem, które dziecko słabowidzące jest w stanie przeczytać. 
Ubolewając nad tym, że przed wieloma laty  wydawnictwa nie uwzględniały potrzeb tego typu odbiorcy, pani Bożena Kazanowska (prezes fundacji), wyszła naprzeciw  takim potrzebom i zaczęła tworzyć książki dotykowe. (….) te książki tworzone są własnoręcznie. (…) To mała manufaktura. W produkcji wykorzystywane są materiały o różnych fakturach, o różnym splocie, aby jak najwięcej tych wrażeń dotykowych (...) dostarczyć niewidomemu odbiorcy. (…) 
W 2008 roku Pani Bożena  postanowiła utworzyć  pierwszą i jedyną do tej pory wypożyczalnię książek dotykowych i te powstające książki  wypożyczane są dzieciom z całej Polski. Dzięki temu, że  dzieciaki i ich rodziny zrzeszone w Polskim Związku Niewidomych  mogą korzystać z wysyłek Poczty Polskiej za darmo - możemy te książki wysyłać do różnych zakątków kraju. (…) na ten moment mamy ok. 300 czytelników i 1000 egzemplarzy książek.I na koniec, jako wisienka na torcie informacja, że Irena Bolek została uhonorowana nagrodą Zasłużony dla kultury polskiej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...