sobota, 14 maja 2016

Varia: w oczekiwaniu na Warszawskie Targi Książki - worek z nagrodami


Pod kątem literackim maj i październik to miesiące najbardziej emocjonujące, gdyż właśnie wtedy można odnotować największy wysyp nagród literackich.
Mamy zatem maj, dwie nagrody odkryły już karty (Poznańska Nagroda Literacka i Nagroda Magellana za publikacje turystyczne), niektóre będą ogłaszać nominacje, a jeszcze inne, w tym moja ulubiona – Nagroda za reportaż literacki im. R. Kapuścińskiego zostanie ogłoszona już lada dzień, bo na Warszawskich Targach Książki. Czekam z niecierpliwością i mocno trzymam kciuki za książkę Karoliny Domagalskiej.

Tymczasem, aby tradycji stało się zadość, poniżej ku pamięci, prezentuję kalendarium nagród i nominacji począwszy od stycznia 2016 r. Ciąg dalszy nastąpi po Targach ;)Paszport Polityki w kategorii Literatura za rok 2015 otrzymał Łukasz Orbitowski za powieść „Inna dusza” 

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, ogłosiło listę 70 książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursuJosé Eduardo Agualusa (Angola), A General Theory of Oblivion, przeł. Daniel Hahn
Elena Ferrante (Włochy), Historia zaginionej dziewczynki, przeł. Ann Goldstein
Han Kang (Południowa Korea), Wegetarianka, przeł. Deborah Smith
Maylis de Kerangal (Francja), Reperować żywych, przeł. Jessica Moore
Eka Kurniawan (Indonezja), Man Tiger, przeł. Labodalih Sembring
Yan Lianke (Chiny), The Four Books, przeł. Carlos Rojas
Fiston Mwanza Mujila (Demokratyczna Republika Konga / Austria), Tram 83, przeł. Roland Glasser
Raduan Nassar (Brazylia), A Cup of Rage, przeł. Stefan Tobler
Marie Ndiaye (Francja), Ladivine, przeł. Jordan Stump
Kenzaburō Ōe (Japonia), Death by Water, przeł. Deborah Boliner Boem
Aki Ollikainen (Finlandia), White Hunger, przeł. Emily Jeremiah i Fleur Jeremiah
Orhan Pamuk (Turcja), Dziwna myśl w mojej głowie, przeł. Ekin Oklap
Robert Seethaler (Austria), A Whole Life, przeł. Charlotte CollinsKsiążka Iwony Chmielewskiej abc.de otrzymała nominację do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2016 w kategorii non-fiction.


Nominacja została ogłoszona na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku Leipziger Buchmesse. Książkę opublikowało Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w maju ubiegłego roku. 
Nagrodę Hansa Christiana Andersena za literaturę dla dzieci dostali chiński pisarz Cao Wenxuan i niemiecka ilustratorka Rotraut Susanne Berner. O wyróżnieniu poinformowano na 52. Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.  

Jakub Kornhauser – Dżdżownica
Edward Pasewicz – Och, Mitochondria
Marta Podgórnik – Zawsze
Joanna Roszak – Tego dnia
Marcin Świetlicki – Delta DietlaPulitzer Prize for Fiction 2016 otrzymał Viet Thanh Nguyen za debiutancką powieść "The Sympathizer" (polskie wydanie podobno ma się ukazać jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Akurat).
23 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Książki i Praw Autorskich, podczas Festiwalu Tere-Fere ogłoszono zwycięzców konkursu Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2015.
Spośród 5 nominowanych przez jury tytułów, czytelnicy wybierali jeden w głosowaniu internetowym. Największą liczbę głosów i tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2015 zdobyły Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek z ilustracjami Daniela de Latour (wyd. Poradnia K). 
W pierwszej edycji Nagrody Lew Hieronima dla wydawcy przyjaznego tłumaczom Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury postanowiło uhonorować Wydawnictwo Czarne. Cytuję za Instytutem Książki
Nagroda ma charakter honorowy. Jej nazwa nawiązuje do legendy o patronie tłumaczy św. Hieronimie i przyjaznym lwie, który towarzyszył mu w pustelni. Nagrodzony wydawca otrzyma statuetkę autorstwa Beaty Zwolańskiej-Hołod oraz dyplom. Wręczenie nagrody odbędzie się w pierwszy dzień Warszawskich Targów Książki 19 maja o godzinie 14.30. 
Celem nagrody jest propagowanie dobrych praktyk w branży wydawniczej i docenienie wydawców, którzy mimo trudnych warunków rynkowych walczą jak lew o wysokie standardy, szanują prawo autorskie i tworzą partnerskie relacje ze swoimi współpracownikami. Troska o wysoki poziom opracowania publikacji, dobra komunikacja, otwartość na negocjacje, wywiązywanie się z umów i nastawienie na budowanie stabilnych relacji to niezbędne elementy profesjonalizmu nie tylko w branży wydawniczej. Szacunek dla twórców – którymi są również tłumacze literaccy – to zarazem troska o jakość bardzo szczególnego produktu kultury, jakim jest książka.
Nagroda jest przyznawana na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród członków Stowarzyszenie. Nad przebiegiem konkursu oraz jego ostatecznych rozstrzygnięciem czuwa kapituła w składzie Justyna Czechowska, Rafał Lisowski, Sławomir Paszkiet, Maciej Świerkocki, Łukasz Witczak.Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej. Nagroda, przyznawana europejskim autorom, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie. Proza: Anna Janko - „Mała zagłada” (Wydawnictwo Literackie) tutaj moja recenzja

Poezja:  Piotr Matywiecki -  „Którędy na zawsze” (Wydawnictwo Literackie)

Literatura dziecięca – tekst i ilustracje: Justyna Bednarek i Pan Daniel de Latour (ilustracje) - „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, ( Poradnia K)

Edycja warszawska: Magdalena Kicińska - „Pani Stefa” (Wydawnictwo Czarne) tutaj moja recenzja

Tytuł Warszawskiego Twórcy, przeznaczony dla pisarza, który w szczególny sposób jest związany z miastem, otrzymał Eustachy Rylski. 
W ramach Nagrody im. A. Mickiewicza  za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury: Erwin Kruk
W ramach Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Magdalena Kicińska – „Pani Stefa”
Laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej wybitnym twórcom gatunku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu zostali Pierre Lemaitre i Peter Robinson.

Nominowani do 13. edycji Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną opublikowaną w roku minionym:


Wojciech Chmielarz, "Wampir" (Wydawnictwo Czarne)
Mariusz Czubaj, "Piąty Beatles" (Wydawnictwo W.A.B.)
Katarzyna Kwiatkowska, "Zbrodnia w szkarłacie" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
Remigiusz Mróz, "Kasacja" (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Remigiusz Mróz, "Zaginięcie" (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Jakub Szamałek, "Czytanie z kości" (Wydawnictwo Muza)
Marta Zaborowska, "Gwiazdozbiór" (Wydawnictwo Czarna Owca)
Nagroda zostanie ogłoszona i wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 4 czerwca 2016 w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016
Laureatami Nagrody Magellana za najlepsze publikacje podróżnicze otrzymali: (cytuję za portalem Rynek Książki):


Za Wydarzenie Roku uznano "Podróżowniki" Krzysztofa i Anny Kobusów (MAC Edukacja). To seria książeczek dla dzieci, będąca udanym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika.

W kategorii przewodnik tekstowy nagrodzono dwie publikacje: "Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej", Witolda Grzesika, Tomasza Traczyka i Bartłomieja Wadasa (Wydawnictwo Sklep Podróżnika) oraz "Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam. Słodko-pikantne Indochiny" Krzysztofa Dopierały (Bezdroża).

Wśród przewodników ilustrowanych nagrodę ex aequo przyznano przewodnikom: "Andaluzja i Murcja. Przewodnik 3 w 1", Piotra Jabłońskiego i Anny Marchlik (ExpressMap) oraz  "Wiedeń. Pascal 360 stopni. Przewodnik i mapa" Beaty i Pawła Pomykalskich (Pascal).
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał "Spacerownik wrocławski 2" Beaty Maciejewskiej (Agora).

W kategorii przewodnik kieszonkowy nagrodzono "Londres. Pocket explore! Guide"(ExpressMap).

W kategorii przewodnik dla aktywnych nagrodę główną zdobyła "Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy" Piotra Kasperaszka (Alma Press).
Wyróżnienia w tej kategorii przyznano trzem publikacjom: "Przewodnik turysty narciarza. 50 tras w polskich górach" Michała Franaszka (Bezdroża),  "Alpy Julijskie t.1" Piotra Nowickiego i Janusza Poręby (Wydawnictwo Sklepu Podróżnika) oraz"Dolomity t.3. Brenta", Dariusza Tkaczyka (Wydawnictwo Sklepu Podróżnika).

Nagrodą główną w kategorii atlas turystyczny uhonorowano "Polska dla turystów. Atlas samochodowy 1:300 000" (ExpressMap).

W kategorii mapa i plan turystyczny bezkonkurencyjna okazała się mapa trekkingowa "Lake Garda. Trekking Map" (terraQuest).
Jury wyróżniło w tej kategorii serię pięciu laminowanych rowerowych planów miast: Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław (ExpressMap).

Spośród książek podróżniczych zwycięstwo odniosły dwie: "Historie florenckie" Ewy Bieńkowskiej (Fundacja Zeszytów Literackich) i "Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia" Piotra Milewskiego (Znak).
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała publikacja: "Po Bajkale. Rowerem przez Syberię" Jakuba Rybickiego (Świat Książki).

W kategorii przewodnik kulinarny nagrodę zdobył "Opolski Bifyj" Elżbiety Tomczyk-Miczki i Piotra Mielca (Amistad i Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna).

W kategorii przewodnik mobilny nagrodę główną otrzymała aplikacja mobilna Muzeum Wsi Kieleckiej (Amistad).
Wyróżnienie przyznano aplikacji mobilnej Białowieski Park Narodowy (Amistad).

W kategorii książka reportażowa nagrodę główną otrzymała publikacja "Krym: miłość i nienawiść" Macieja Jastrzębskiego (Bezdroża).
Wyróżnienie w tej kategorii przypadło książce "Zbrodnie na Evereście" Michaela Kodasa w tłum. Katarzyny Babicz (Wydawnictwo Sklepu Podróżnika).

W kategorii poradnik podróżniczy nagrodę zdobyło "Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika" Moniki Witkowskiej (Bezdroża).

Jury przyznano również nagrodę specjalną dla podróżnika, który swą postawą kreuje modę na podróżowanie, rozbudza wrażliwość na piękno - w przyrodzie i w drugim człowieku - i zachęca do pielęgnowania w sobie uważności. Nagrodę otrzymał w tym roku Michał Książek, autor książki "Droga 816" (Fundacja Sąsiedzi).

Uroczystość wręczenia Nagród odbędzie się 19 maja o godz. 15, w trakcie Warszawskich Targów Książki (sala Paryż C).Laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zostali w kategorii:


Za całokształt twórczości: Jakub Kornhauser

Najlepszy debiut: Aldona Kopkiewicz - Sierpień (Wyd. Lokator 2015)

Książka: Barbara Klicka - Nice (WBPiCAK w Poznaniu)
A teraz czekam na Warszawskie Targi Książki :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...