poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Jackoteka i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci: ulubione książki Jacka


Zwykle z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci pisałam o swoich sympatiach, antypatiach i typach w zakresie literatury dziecięcej. Ale ponieważ po domu drepta kolejne pokolenie, więc czas już na ulubione książki małej latorośli.

Plakat zaprojektował Reinis Pētersons


Poniżej obrazowe zestawienie tych najulubieńszych. To oczywiście mały ułamek naszego zbioru, w którym (na razie jeszcze) przodują kartonówki, do których Jacek ma dostęp swobodny. O nich jednak będzie innym razem (choć pewną część pokazałam przy wpisie motoryzacyjnym).
Książki zaprezentowane dzisiaj trzymamy na półce i zawsze czytamy razem.  Po pierwsze mają więcej treści i/lub szczegółów, a po drugie są zbyt ładne na małe destruktywne rączki. Te zaś szybko by się rozprawiły z delikatnym papierem. A myślę, że niektóre mogą nam jeszcze długo posłużyć. Ku wspólnej radości ;)
Eva Susso (tekst), Benjamin Chaud (ilustracje), Lalo gra na bębnie, wyd. Zakamarki 2009
Eva Susso (tekst), Benjamin Chaud (ilustracje), Babo chce, wyd. Zakamarki 2010
Krótkie, ślicznie ilustrowane historyjki o jednej szwedzkiej rodzinie: Lalo, który grą na bębenku przegonił deszcz oraz Ajszy i Babo, którzy wybrali się do lasu po jagody i spotkali rodzinę łosi i dzików. 
Obie książeczki są u nas hitem, Jacek domaga się ich najczęściej, mówiąc, że chce „bam, bam!” (Lalo) lub „tam!” (Babo). W drodze do nas jest już zakupiona ostatnio trzecia z serii, czyli „Binta tańczy”.Marta Galewska-Kustra (tekst), Joanna Kłos (ilustracje), Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych, wyd. Nasz Księgarnia 2018

Autorka, z zawodu logopeda, pedagog dziecięcy i pedagog twórczości stworzyła tę książkę dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają mówić oraz dla dzieci starszych z opóźnionym rozwojem mowy. Tekst koncentruje się na wyrazach dźwiękonaśladowczych. Część z nich Jacek miał już opanowane wcześniej, inne, dzięki Puciowi znacząco powiększyły jego zasób dźwięków. Niebawem, kiedy dotrze do nas kolejna część „Pucio mówi pierwsze słowa” również nie omieszkam o niej kapkę wspomnieć.OnoMaTo, czyli zabawa dźwiękami: Ptaki dzikie, Zwierzęta dzikie, hałaśliwe przedmioty, instrumenty muzyczne, wyd. FK Olesiejuk 2017Do tych książeczek Jacek ma dostęp swobodny i zauważam, że często z nich korzysta, szczególnie z ptasiej i muzycznej: bam bam!, tutu!, kra kra!, huhu! – te dźwięki rozlegają się najczęściej ;) Wszystkie książeczki mają przyjemną szatę graficzną i w miarę odporny karton ;)
Niewykluczone, że pozostałe 4 tytuły również zasilą naszą biblioteczkę.Eric Carle, Bardzo głodna gąsienica, wyd. Tatarak 2016
Eric Carle, Pajączek, wyd. Tatarak 2017
Dziecięca klasyka o tym, jak żarłoczna gąsienica stała się pięknym motylem oraz o pracowitym pająku, który snuł swoją nić. Przyjemne ilustracje i bonus dla małych rączek: w egzemplarzu z gąsienicą dziurkowane kartki, a w pajączku lekko wypukła mucha i pajęcza sieć. Pajączek to u nas jedna z książeczek często czytanych na dobranoc.
Bogate kartonówki, o których już szerzej pisałam w odrębnych wpisach. Nieustająco budzą zachwyt :)Zachwycające pop-upy!  Im również poświęciłam osobne wpisy, zachęcam do przejrzenia. Julian Tuwim (tekst), Jan Marcin Szancer (lustracje), Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci, Wydawnictwo Poznańskie 1982Jedyna starsza książka w zestawieniu, ale klasyka nad klasykami, w dodatku świetnego duetu. Lokomotywa, Rzepka i Ptasie radio, czyli popis dla czytającego i gratka dla słuchającego. A ponieważ u nas na topie teraz lokomotywy i pociągi, to i książka często w użytku :)Rotraut Susanne Berner, Wiosna na ulicy Czereśniowej, wyd. Dwie Siostry 2012


Z uwagi na nagromadzenie szczegółów to książka na lata dla dużych i małych. Myślę, że ona i pozostałe części (pozostałe pory roku, gotowanie i noc) będą nam służyć do osiągnięcia przez Jacka wieku szkolnego. Można z niej korzystać na wiele sposobów, dobra do wyszukiwania, liczenia, grupowania. Absolutny hit.


___________________

Dzisiaj to na tyle książkowych hitów. Niebawem będzie wpis o kolejnych, bo zamówiona paczka jest już w drodze do nas :) A Wy co polecacie? Jakie książki się u Was sprawdziły?


2 komentarze:

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...