poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obraz czytania


Pierwszy dzień pięknego w moim życiu 2016 roku spędziłam w Muzeum Narodowym w Warszawie obserwując z siostrzeńcem, młodym artystą, obrazy na czasowej wystawie Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego.
Nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła i wtedy uwagi na książki. Tym sposobem moje czujne oko wypatrzyło to, co wówczas przedstawiłam na Facebooku. 




Wróciłam dzisiaj myślami do tej fantastycznej wystawy, co przy okazji podsunęło mi pewien pomysł na blogowe świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich – będzie bowiem bardzo obrazowo ;)
To, co umieściłam poniżej to oczywiście tylko mały wycinek malarskiego bogactwa obrazującego czytanie. Potraktuję to  jednak jako przyczynek do rozwinięcia tematu w przyszłości :)
A tak swoją drogą - macie ulubione dzieła z książką?




Rogier van der Weyden  - Maria z Dzieciątkiem i świętymi (Magdalena czytająca)




Guercino - Portret prawnika Francesca Righetti



François Boucher - Madame de Pompadour




Jan Matejko - Portret Katarzyny z Branickich Potockiej




William Adolphe Bouguereau - Książka z bajkami




Jean Honore Fragonard - Dziewczyna czytająca książkę



Carl Larsson - Moja najstarsza córka



Olga Boznańska - Portret paryżanki



4 komentarze:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...