wtorek, 10 października 2017

O (nie)zwyczajnych meblach. Isabell Bruno, Christine Baillet - IKEA na nowo. Zrób to po swojemu


Szwedzkiego sklepu IKEA nie trzeba jakoś szczególnie przedstawiać. Zna go większość i duża część z tej większości ma coś z ikeowskiego asortymentu w domu.
Rozejrzałam się po swoim kwadracie i hmmm… mamy stamtąd trochę rzeczy: stołki, krzesła, kanapę, regały i inne meble, tekstylia i pościel, naczynia i kuchenne akcesoria, maskotki i zabawki, lustra, kwiaty i trochę innej drobnicy, czasem pojawia się też spożywka… Nawet elementy tła dla książki na poniższym zdjęciu są z IKEA ;)

W roli tła: komoda Tarva, pokrywa pojemnika Hol, regał Expedit, kosz Bullig


I właśnie o IKEA będzie dzisiaj mowa - Grupa Wydawnicza Relacja wydała właśnie książkę o tym, jak można pobawić się meblami ze szwedzkiego sklepu. Pomysł wprawdzie nie jest ani nowy, ani rewolucyjny. Wszak od dawna istnieje już strona IKEA Hackers, która przedstawia pomysły na nieoczywiste wykorzystywanie zwykłych ikeowskich mebli. Autorki książki takie majsterkowanie nazwały DAYA (Do As You Are) „Zrób to po swojemu”, czyli kreatywne majsterkowanie o krok dalej, niż trend DIY (Do It Yourself). 

Książka przedstawia projekty o różnym stopniu trudności (łatwy, średni, trudny i ekspert) wykorzystujące popularne linie mebli m.in. Kallax, Kura, Frosta, Lack, Bekvӓm. 


Na pewno pokusimy się o realizację kilku z nich, szczególnie, że mam je w planach w takiej lub podobnej wersji już od dłuższego czasu (jeszcze zanim w ręce wpadła mi ta książka), bo sfera blogerska też jest bardzo kreatywna ;) O czym przekonacie się za chwilę.Powyżej mamy komodę Malm z naklejonymi piktogramami. Podobny projekt przedstawiła Kasia Frenczak-Sito na swoim montessoriańskim blogu Kukumag. Kiedy mały Jacek będzie już samodzielniejszym małym Jackiem mam zamiar wykorzystać piktogramy przygotowane przez Kasię, które udostępniła do pobrania blogu.

Skoro jesteśmy już przy dziecku. Oto na zdjęciu stołek  Bekvӓm zamieniony na zabawkową kuchenkę. 


Pozostańmy więc jeszcze w klimatach montessoriańskiej samodzielności, bo tenże stołek można przerobić również na coś kuchennego dla dziecka, czyli podest Kitchen Helper

Zabawkową kuchenkę można również zrobić ze stolika Lack, o czym przekonuje jeden z projektów na wspomnianej wyżej stronie IKEA Hackers. Ale jak zabawa, to na całego, bo co powiecie na "planszówki"? ;)W temacie poważniejszej aranżacji dla najmłodszych – łóżko Kura, która daje całe mnóstwo możliwości. Internet zawiera je całe mnóstwo, jednym z polskich projektów jest domek plażowy na blogu Agaty, czyli Ruby Times.I jeszcze zabawki na okrągło, czyli ekspozycja ważna tak samo jak porządek ;)Ale, ale! Żeby nie było, że tylko dziecko i dziecko. Dla siebie też coś znalazłam – tadam! Retro Kallax i biurowa wersja obrazów mojego ulubionego Mondriana :) I'm falling in love ;)

Książka zawiera notę Ani Grupa IKEA, ani żaden z jej podmiotów zależnych nie są w żaden sposób związani z wydawcą i zawartością tej książki. 


A szkoda! IKEA mogłaby nad tym pomyśleć i oprócz corocznych „zwyczajnych” katalogów serwować też coś na wzór tej książki. Przecież chwalą się, że ich meble można wykorzystać kreatywnie nie tylko w odniesieniu do regału Kallax.


6/6
___________________________________
Isabell Bruno, Christine Baillet, IKEA na nowo. Zrób to po swojemu (Réinventer IKEA), Grupa Wydawnicza Relacja 2017
Egzemplarz do recenzji przekazała Grupa Wydawnicza RelacjaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...