środa, 4 października 2017

Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) 2017. Iwan Sokołow-Mikitow (tekst), Georgij Nikolski (ilustracje) - Leśne obrazki


Jednym z fajniejszych aspektów bycia mamą małego dziecka jest to, że tyle jest przed nami do zobaczenia, do nauczenia, do przekazania, do przedstawienia świata i obserwacji zachwytów małego człowieka.

Maria Montessori była zdania, że zanim dziecko wkroczy w świat baśni, bajek i nierzeczywistej fantazji najpierw powinno poznać świat realny, a wraz z nim cały aspekt piękna natury. Dlatego do około 6-go roku życia m.in. w dziecięcej biblioteczce powinny znajdować się głównie książki, które mu ten świat objaśnią i pokażą. Ważne przy tym, aby ilustracje były fotografiami lub odpowiednio odwzorowanymi rysunkami. I przede wszystkim powinny być piękne.

Całkiem niedawno w moje ręce trafiła (o dzięki ci, bookcrossingu!) prześliczna książka o życiu leśnych zwierząt. I od razu postanowiłam podzielić się nią przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt, który przypada właśnie dzisiaj.
„Leśne obrazki”, czyli książka z pozbawionym intantylizmu tekstem o życiu leśnych zwierząt, podzielona jest na cztery pory roku, bogato ilustrowana wysmakowanymi rysunkami z kreską będącą połączeniem (moim zdaniem) japońskiej sztuki malowania tuszem Suiboku-ga i zachodniej akwareli.
Wam może skojarzyć się naturalnie inaczej (ciekawa jestem jak), ale myślę, że zgodzicie się, że bez względu na to, jak ją określić – obrazy wyszły z tego fenomenalne. Wszystko to sprawia, że została obwołana najpiękniejszą książką w naszej domowej biblioteczce. To z radością odkryta przeze mnie, a dawno wydana (1989 rok) perełka. Zobaczcie zresztą sami: 


__________________________

Iwan Sokołow-Mikitow (tekst), Georgij Nikolski (ilustracje), Leśne obrazki, wyd. Raduga Moskwa 1989
1 komentarz:

  1. Z sentymentem oglądam takie nienachalne cudeńka... i poszukuję, dlatego bookcrossing i antykwariat - obowiązkowo na liście! Moje dziecię także takimi zachwycone. Dziękuję za wskazanie kolejnej propozycji do naszej biblioteczki. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...