niedziela, 6 stycznia 2019

O ptakach dla małych i dużych, czyli trzeci przegląd książek na... zimowe obserwacje i nie tylko ;)


Temat ptasi u nas wciąż na topie (tutaj archiwalne przeglądy: pierwszy i drugi), więc ku uciesze matki i dziecka przybywa nowych książek i innych materiałów. Tym razem radość większa, bo mamy też dwie płyty z odgłosami ptaków, więc łatwiej już odpowiedzieć małemu ornitologowi jak mówi (ulubiony) dudek (co ma na głowie czubek), czy trznadel, których w przyrodzie na oczy matka nawet nie widziała.

Maria Szajer (tekst), Katarzyna Minasowicz (ilustracje), Co za ptak robi tak? Ptaki z Ptasiego radia, wyd. Bajka 2017


Pod spodem Ptasie radio w dwóch ilustratorskich wersjach: Maciej Szymanowicz (góra) i Jan Marcin Szancer (dół) 


Zacznijmy od najpiękniejszej. To niejako suplement do Tuwimowskiego Ptasiego radia. Minimalistyczna i prześliczna - mało tekstu, ale za to na dwóch linijkach zgrabnie zostały upakowane cechy poszczególnych ptaków.


A ilustracje ptaków… Ach! Piękne akwarele Katarzyny Minasowicz, z których każdą w większym formacie chętnie powiesiłabym w ramce na ścianie.
Wisienką na torcie tej książeczki jest płyta z odgłosami wszystkich 26 zilustrowanych ptaków. Prawdę powiedziawszy - zakup książeczki "dla Jacka" to tylko taka zasłona ;) Tak naprawdę kupiłam ją dla siebie ;)
Alicja i Czesław Centkiewiczowie (tekst), Agnieszka Żelewska (ilustracje), Zaczarowana Zagroda, wyd. Nasza Księgarnia 2016
Zaczarowana zagroda ma już swoje lata; po raz pierwszy została wydana w 1962 roku. Tutaj prezentowana w nowej, "wycinankowej" szacie graficznej autorstwa Agnieszki Żelewskiej.

Urocza opowieść o polarnikach polskiej stacji badawczej na Antarktydzie, którzy badali populację pingwinów Adeli. Historia na 15 minut spokojnego i wolnego czytania. Myślałam, że mój 2-latek zniecierpliwi się w połowie, więc zakładałam, że książka trochę przeleży na półce, ale nie! On słucha z zainteresowaniem i komentuje. To jedna z najczęstszych książek na dobranoc.
Gwendal Le Bec, Król ptaków (Le Roi des Oiseaux, przekł. z franc. Iwona Baturo), wyd. Dragon 2016Historia o ptakach, które zarządziły zawody o tytuł króla ptaków. Zaszczytne miano zdobędzie ten, który pierwszy doleci do słońca. Ptaków jest niemało, latających i nielotów, dużych i małych - ale każdy z nich liczy na sukces. W trakcie wyścigu grono co chwilę się wykrusza, na finiszu zostają największe i najszybsze ptaki, ale zwycięzcą zostaje… pewien malutki ptaszek, który z racji "stanięcia" na podium otrzymuje stosowne imię :)


Śliczne ilustracje z detalami (można spokojnie wyszukać sporo ptaków), tekst podobnie jak Zaczarowana zagroda, również na ok. 10-15 minut powolnego czytania. 
Wanda Chotomska (tekst), Joanna Zagner-Kołat (ilustracje), Nasze ptaki, wyd. Literatura 2005 wyd. III
Wierszyki o ptakach w podobnej konwencji, co opisywane wcześniej Ptakowisko, tj. zawierają informacje o cechach charakterystycznych danego ptaka. Książka zawiera również płytę CD z odgłosami wszystkich ptaków.
Memory PTAKI, ADAMIGO

ADAMIGO to producent gier planszowych i edukacyjnych dla całej rodziny. Tutaj memory z ptakami. Zależało mi, na realnym przedstawieniu ptaków i to memory w zupełności mnie usatysfakcjonowało. 
Na razie z Jackiem koncentrujemy się na wyszukiwaniu par przy wszystkich odkrytych kartonikach, ale z biegiem czasu pewnie zagramy w memory jeszcze na inne sposoby :)
2 komentarze:

 1. Mogę jeden przydatny tytuł podpowiedzieć :). Daniela Strauß, "Ptaki w ogrodzie - jak je rozpoznawać".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedź :) Skoro polecasz, to się za nią rozejrzę ;)

   Pozdrawiam!

   Usuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...