poniedziałek, 22 kwietnia 2013

VI Edycja Nagrody Literackiej m. st. Warszawy - relacja po ogłoszeniu laureatów

W przededniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które przypadają jutro i zapowiadają ciekawy, obfitujący w wiele wydarzeń wtorek (m. in. Czytanie pod chmurką, na które wybieram się na ulicę Kubusia Puchatka), dzisiejszy dzień w książkowym świecie również był interesujący. Jestem właśnie świeżo po radiowej relacji z Gali Nagród Literackich m. st. Warszawy, które wręczano w Teatrze na Woli. 

Była to już VI edycja corocznego konkursu. Co to za nagroda? Pozwolę sobie zacytować informację ze strony konkursu: „Nagroda Literacka m.st Warszawy jest kontynuacją chwalebnej tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś (przed II Wojną Światową) Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również twórców tak wybitnych jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośrod nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa.” 

Po wysłuchaniu relacji w radiowej Jedynce już wszystko wiem ;) Nagrodę otrzymali: 
- Kategoria "Literatura Piękna – Proza" Kazimierz Orłoś „Dom pod Lutnią” (Wydawnictwo Literackie),


- Kategoria „Literatura piękna – Poezja” Krzysztof Karasek „Dziennik rozbitka” (Instytut Mikołowski),


- Kategoria „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje” Dorota Sidor (tekst) / Aleksandra i Daniel Mizielińscy (ilustracje) „Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie" (wyd. Dwie Siostry),


- Kategoria „Edycja warszawska" Tomasz Mościcki „Teatry Warszawy 1944 – 1945” (Fundacja Historia i Kultura).


Natomiast „Warszawskim Twórcą” została Joanna Kulmowa. Pełna lista nominowanych znajduje się tutaj.

Najbardziej interesowały mnie dwie z czterech kategorii: Proza, w której typowałam Krzysztofa Vargę za „Trociny” (wyd. Czarne) oraz Edycja Warszawska, w której kibicowałam Beacie Chomątowskiej za „Stację Muranów” (wyd. Czarne). 
„Stacja…” to od czasu pojawienia się na rynku wydawniczym - książkowy obiekt moich marzeń. I gdyby nie okoliczność, iż z okazji jutrzejszego Dnia Książki już zakupiłam dwa inne marzenia ;), to dzisiaj wyszłabym z nią wyszła z księgarni. Póki co - musi na mnie jeszcze chwilę cierpliwie poczekać ;)


4 komentarze:

  1. Dobrze, że kontynuuje się tradycję tych nagród. Szkoda, że Twoja faworytka nie wygrała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wchodzę i dowiaduję się ciekawych rzeczy. O nagrodzie literackiej nie miałam pojęcia.
    Pozdrowienia:*

    OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...