niedziela, 28 czerwca 2015

"Jajogłowy żeni się z Klepsydrą". Shannon McKenna Schmidt, Joni Rednon - Sekretne życie pisarzy


"Jajogłowy żeni się z Klepsydrą" - tak krzyczały nagłówki gazet obwieszczające o ślubie Arthura Millera z Marylin Monroe. A ten oto wstęp oznacza, iż dzisiaj zaserwuję Wam książkowego Pudelka ;) Będą bowiem ploteczki o pisarzach. Ciekawa jestem, ile z tych informacji znaliście wcześniej. Zaczynamy ;)

Książka zawiera ciekawostki dotyczące m.in. autorów tych sfotografowanych książekF. Scott Fitzgerald został pisarzem dzięki swojej żonie. Zakochał się po uszy w Zeldzie Sayre. Ta jednak odmówiła zostania jego żoną, póki nie zrobi on kariery, a tym samym zapewni jej odpowiedniego statusu majątkowego. Dała mu pół roku na ogarnięcie. Fitzgerald rzucił pracę copywritera w nowojorskiej agencji reklamowej, zamknął się na strychu w domu rodziców i napisał „Po tej stronie raju”. Książka dała mu sławę, sukces i małżeństwo z Zeldą.


Gustaw Flaubert za publikację „Pani Bovary” został postawiony przed sądem. Oskarżono go o obrazę moralności publicznej, uczuć religijnych i nieobyczajność. Ostatecznie wygrał z cenzorami Napoleona III, a książkę zadedykował swojemu adwokatowi.


Anaïs Nin była bigamistką. Jeden z poślubionych był świetnym kochankiem, a drugi zapewniał jej stabilność finansową i poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście obaj mężowie nie wiedzieli o swoim istnieniu. Nin, aby ukryć swoje podwójne życie często podróżowała. Rupert Pole, strażnik w parku narodowym w Kalifornii, wierzył, że częste podróże do Nowego Jorku związane są z jej pisarskimi obowiązkami, a Hugh Guiler tkwił w przeświadczeniu, iż na Zachodnim Wybrzeżu pisarka szuka spokoju i odpoczynku po intensywnym pisaniu.


Emily Dickinson uprawiała ogródek… w nocy. Oczywiście przy świetle latarni, zazwyczaj między północą a drugą nad ranem. Ta bardzo nietypowa pora spowodowana była jej chorobliwą nieśmiałością - pod osłoną nocy mogła unikać krępujących ją pogawędek z sąsiadami i przechodniami.


Powstanie wydawnictwa Hogarth Press było elementem terapii dla Virginii Woolf. Leonard, opiekuńczy mąż autorki „Pani Dalloway” zakupił niewielką ręczną prasę drukarską i postawił ją w jadalni ich domu licząc, że „zajęcia manualne całkowicie odciągną jej umysł od literatury”. Hobby przekształciło się jednak w całkiem zyskowne przedsięwzięcie, które wydawało nie tylko książki Woolf, ale również m.in. powieść T.S. Elliota  i przekłady pism Freuda. 


Agatha Christie sławę autorki kryminałów zawdzięcza… niewierności swojego małżonka. Wyszła za mąż za kaprala Archibalda Christie. Ponieważ pan młody służył w Królewskim Korpusie Lotniczym na frontach I wojny światowej, młoda pielęgniarka Agatha na południu Anglii oczekując na męża, po zachętach ze strony swojej siostry – dla zabicia czasu zaczęła pracować nad swoją pierwszą powieścią. Jednak sławę uzyskała dopiero 12 lat później, kiedy Archie zakochany w swojej sekretarce, zażądał od Agathy rozwodu. Po rozwodzie pisarka wybrała się w podróż Orient Ekspressem do Bagdadu, a następnie udała się na wykopaliska w Ur w południowym Iraku. Kiedy wróciła tam 2 lata później poznała Maxa Mallowana, młodszego od niej o 14 lat archeologa. Ten po pół roku oświadczył się Christie, a już jako małżeństwo odbyli szereg podróży po Bliskim Wschodzie, które były inspiracją do napisania przez Agathę m.in. „Śmierci na Nilu”, „Morderstwa w Mezopotamii”, czy „Zakończeniem jest śmierć.”


Powyższe ciekawostki doczytałam w książce „Sekretne życie pisarzy”. Wybrałam z niej różnorodne fakty na przekór myśli przewodniej autorek, że ma być przede wszystkim o obyczajowych skandalach (Lord Byron), miłosnych dramatach (Karen Blixen) i seksualnych perwersjach (Gustaw Flaubert). Oprócz życia uczuciowego dużo jest również wzmianek o chorobach psychicznych, których nękało wiele osobistości literackiego świata. Autorki książki prawdopodobnie chciały dowieść, że prawdziwe życie pisarzy może być bardziej pasjonujące i obfitujące w zwroty akcji, niż fikcja stworzona w ich książkach. To im się udało. Ja jednak wolałabym, aby książka była bardziej urozmaicona pod kątem ciekawostek z życia pisarzy. Wszak nie kończy się ono na samym łóżku.

„Sekretne życie pisarzy” czyta się lekko i szybko. To dobra książka na podróż i plażę. Ma szansę spodobać się przede wszystkim wielbicielom skandalizujących plotek i ciekawostek z życia tych, których książki lubi się czytać.


Egzemplarz do recenzji przekazało wydawnictwo MUZA SA

4/6
____________________________
Shannon McKenna Schmidt, Joni Rednon – Sekretne życie pisarzy; wyd. MUZA SA 2015Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...