poniedziałek, 13 maja 2013

Dziewczyny kontratakują. Sylwia Chutnik - Cwaniary

"Trzeba przyznać, że tych trzech dziewczyn nie dałoby się powstrzymać. Ich nieprawdopodobna siłą i determinacja nie były przecież zasługą siłowni czy sterydów, a prawdziwej wściekłości, taką, jaką znamy z dzieciństwa, kiedy ktoś złamał nam kredkę. Jak ktoś poderwał nam chłopaka, jak niesłużenie oskarżył, jak poniżył. 
Czemu te dziewczyny tak się biją? Bo chcą się zemścić. A na czym? Na życiu i na śmierci. A co chcą znaleźć? Może równoległe światy.
I wszystkie te malutkie zdarzenia rosną w człowieku, kiełkują, aby w odpowiednim wieku przybrać formę idealnie skrojonej sukienki w stylu zemsta." *

Oto historia czterech kobiet mieszkających we współczesnej Warszawie. Halina Żyleta właśnie jest w ciąży, a krótko po tym, jak się o niej dowiedziała, zamordowany został jej konkubent Antek. Celina Cios, to sprzedawczyni w sklepie odzieżowym, która również straciła swojego ukochanego w tragicznych okolicznościach. Stefania Karwowska – właścicielka salonu urody i matka dwójki dzieci boryka się z mężem, który w kłótniach lubi używać argumentu pięści. I jeszcze Bronka – w dzień elegancka pani prawnik, która w nocy jeżdżąc po mieście komunikacją miejską pracuje na 2-gim etacie naprawiacza świata.
Wszystkie bohaterki łączy nie tylko przyjaźń, ale również siła charakteru i misja „oczyszczania miasta z elementów męczących i zbędnych”, a są to m. in.: śmiecący papierkami, rozwalający się w autobusie młodzieniaszkowie, awanturujący się po pijaku oraz wszyscy napotkani zaczepiający kobiety bez powodu. Celem głównym jest jednak deweloper Kossakowski, za sprawą którego wyrzucani są ze swoich mieszkań lokatorzy warszawskich kamienic, a same kamienice następnie są wyburzane, aby na ich miejsce deweloperzy mogli zbudować 10-cio piętrowe szklane wieżowce. Czasem jednak w niewyjaśnionych okolicznościach kamienice, zamiast być wyburzane  – płoną. Kobiety (tuż po „nauczeniu dobrego zachowania” Andrzeja Karwowskiego – męża Stefy) podejmują się misji zaprowadzenia porządku w mieście. 
"Przyznać trzeba, że brygada zebrała się niezła: jedna baba w ciąży, druga zakochana, trzecia matka dzieciom, czwarta prawniczka na obcasie, a potem to już tylko gorzej: dwóch wariatów, jeden dziad z cmentarza. No i osiemdziesięciolatka z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chyba Piątego co najmniej!
Plan powstał dość sprytny, odrobinę nierealny, w zamierzeniu jednak słuszny. Należało dopaść w mieszkaniu samego Kossakowskiego, z zaskoczenia i w przykrych okolicznościach. A potem zrobić z niego pośmiewisko, i to takie, żeby facet czmychnął nie tylko z miasta, ale i z kraju. No, może trochę również obrabować i uszkodzić, chociaż w tej kwestii zdania były podzielone.
Akcja nosiła kryptonim „22 lipca” i miała odbyć się, no właśnie, wtedy."
Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem, przed akcją „wykrusza się” Bronka, a nauczka dana deweloperowi nieco wymyka się spod kontroli. Ostatecznie jednak po opadnięciu pyłu z gruzowiska pojawia się małe oczyszczenia. A sama „(…) historia zatacza koło, bo prawo karmy wyraźnie mówi o zbrodni i karze, inaczej nie można żyć na świecie, jeśli na nim sprawiedliwości nie ma.”


„Cwaniary” Sylwii Chutnik to historia o przemocy i bezsilności, wściekłości wywołanej tą bezsilnością, zbrodni i karze, o wymierzaniu sprawiedliwości i dość pokrętnej nauce dobrego współżycia społecznego. Z drugiej strony to opowieść o miłości, odwadze, o cierpieniu oraz o życiu i śmierci. Opisana hardo i lekko, nieco z humorem, choć traktuje o sprawach poważnych. To warszawska historia nie tylko ze względu na miejsce akcji. Ale  również uświadamiająca, że stolica jest „jak kromka chleba. Smaczna, zapychająca, ale niezdrowa”. I że w mieście żyją nie tylko warszawscy cwaniacy, ale także ludzie, którzy tracą na tym, że duże tętniące życiem miasto pożera swoich mieszkańców, wśród których Jolanty Brzeskie czasem przegrywają z niesprawiedliwością, a których śmierć „miejscy wojownicy” chcą pomścić na zasadzie „za zbrodnię – kara”.

5/6

Tutaj do obejrzenia wywiad z autorką "Cwaniar" o samej książce i akcji „Warszawa Czyta”, której bohaterką jest właśnie recenzowana powieść.

__________
* wszystkie cytaty: Sylwia Chutnik - Cwaniary, wyd. Świat KsiążkiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...