czwartek, 30 maja 2013

Varia: Uwolnij książkę! (nie tylko od święta)

1. czerwca, czyli już w najbliższą sobotę będzie jeden z tych ulubionych dni dzieci - małych i dużych ;) 
To świetna okazja na podarowanie komuś książki. Lubicie takiego rodzaju prezenty? Ja bardzo. Kiedy byłam mała – nie tylko wzrostem, bardzo często książki kupowała mi mama. Wolałam taki prezent bardziej, niż lalkę lub misia. Dzięki temu bajek miałam naprawdę sporo. Ale kiedy z nich już wyrosłam – oddałam cały stos dla biblioteki szkolnej. I chociaż później było mi szkoda rozstania z nimi, to pomyślałam sobie, że u mnie już się niepotrzebnie nie kurzą, a jakieś dziecko z nich skorzystało.

Okazuje się, że nadchodzący czerwiec również jest okazją do uwolnienia książek z naszych półek.
Pierwsza będzie 8. czerwca, dzięki akcji „Majewskich posadzili” w związku z projektem aktualizacji przestarzałych bibliotek, edukacji będącej elementem resocjalizacji i propagowania czytania przez osoby przebywające w zakładach karnych - „Książki w pudle”. 
Więcej o narodzinach pomysłu i samej akcji przeczytacie tutaj i tutaj.

(grafika umieszczona za zgodą Fundacji Zmiana)

Druga okazja pojawi się prawie 2 tygodnie później 20. czerwca na Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. To już okrągła X edycja wydarzenia, organizowana przy udziale bookcrossing.pl polegająca na rozwijaniu i wspieraniu czytelnictwa, a także… odkurzaniu i zapełnianiu domowych półek z książkami ;) Więcej o akcji do poczytania tutaj i tutaj.(grafika umieszczona za zgodą bookcrossing.pl)

Ale nie tylko okazyjnie - również na co dzień możecie zostać dawcami ;) niechcianych książek np. dla Bibliotek Sąsiedzkich. Jedna z nich zaczęła działać jesienią na Warszawskiej Pradze-Północ na ul. Okrzei 28. Jak tłumaczą pomysłodawcy – ta inicjatywa jest „próbą nawiązania do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, gdzie biblioteki cieszyły się największą popularnością, kiedy tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców.” Obecnie PBS ma za zadanie dotrzeć do najuboższych mieszkańców, a także aktywizować lokalną społeczność. Więcej na FB  pod nazwą Biblioteki Sąsiedzkie.


Jeżeli jednak nie będziecie mogli skorzystać z żadnej nadarzającej się okazji do uwolnienia niepotrzebnej już książki z własnego księgozbioru, a jednocześnie chcecie to zrobić, zanieście ją do Przytuliska Książek na Solec 103 (opcja dla warszawiaków) lub do najbliższej biblioteki, zostawcie ją - tak po prostu - na siedzeniu w pojeździe komunikacji zbiorowej albo napiszcie o tej niechcianej ogłoszenie na swojej ścianie na fejsie lub - jeżeli jesteście z Piaseczna i okolic - na fejsbukowym profilu Wysypiska Książek. To lepsze dla książki, niż domowy kosz na śmieci.


4 komentarze:

 1. Chyba za bardzo jestem przywiązana do moich książek. Dopóki się mieszczą w mieszkaniu, nie planuję się niczego pozbywać. ;)

  Odpowiadając na Twoje pytania u mnie:
  1. Oczywiście możesz podrzucić linki do wcześniejszych notek (tylko pamiętaj, że przy każdej notce musi być informacja, że bierze ona udział w wyzwaniu - baner, tag, cokolwiek).
  2. Gatunek książki nie ma znaczenia, może to być beletrystyka, literatura faktu, poezja itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem przywiązana do większości, ale czasem gusta się zmieniają lub książki dublują ;)

   Z akcją - jasna sprawa :) Zaraz zrobię listę i podrzucę (z adnotacją ;))

   Usuń
 2. Ja też jestem jakoś przywiązana do swoich książek, choć mam niektóre takie, do których wiem, że raczej nie wrócę, a które by się mogły przydać bibliotekom. Dlatego też będę musiała pomyśleć nad taką akcją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem, że w kwestii książek mamy naturę chomika, ale spójrz na to z innej strony: dużo nowego miejsca na nowe książki ;)))

   Usuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...