poniedziałek, 18 listopada 2013

Varia: Listopadowe Nagrody Literackie i Targi Książek

Być może pamiętacie, że październik obfitował w nagrody literackie. Podobnie jest w bieżącym miesiącu.

Ponieważ do tej pory była to dla mnie nieznana nagroda, przy jej opisie pomoże mi Wikipedia. Zatem jest to „polska nagroda literacka przyznawana od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, pisarza i działacza politycznego.
Fundatorami Nagrody są przedsiębiorcy Jan Michał Małek i Zbigniew Zarywski. Nagroda przyznawana jest corocznie, a ogłoszenie wyników i uroczystość wręczenia laurów odbywa się 11 listopada. Nagrodę przyznaje kapituła pod przewodnictwem Marka Nowakowskiego.(…).
Kapituła rozpatruje każdorazowo, jako kandydatury Nagrody, utwory literackie (powieści, eseje, poezję) i publicystyczne (w tym polityczne) oraz naukowe rozprawy historyczne i krytycznoliterackie, napisane w języku polskim przez autorów żyjących, wydane w formie książkowej w poprzednim roku i zgłoszone przez wydawców do konkursu.
Latem ogłaszane są nominacje do Nagrody, zwykle obejmujące około 10 książek. Spośród ich autorów wyłaniany jest następnie laureat Nagrody, który otrzymuje 10 tys. dolarów i złoty medal z portretem patrona Nagrody oraz jego literackim credo: "Jedynie prawda jest ciekawa", oraz dwóch wyróżnionych, którym Kapituła przyznaje po 1 tys. dolarów. Ponadto zarówno laureat, jak i wyróżnieni, otrzymują statuetki z brązu z popiersiem patrona Nagrody."
Laureatem został Wacław Holewiński za książkę „Opowiem ci o wolności” (Wydawnictwo Zysk i S-ka).Kolejna nagroda, o której wcześniej nie słyszałam - Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego (wręczona 13. listopada)
Cytuję za Instytutem Książki - nagroda „przyznawana jest przez Fundację im. Jana Michalskiego z siedzibą w Szwajcarii.  Mogą być do niej nominowani pisarze literatury faktu, jak i literatury pięknej z całego świata. Każdy członek jury nominuje dwie książki opublikowane w ciągu ostatnich pięciu lat. Książki są tłumaczone, jeśli jest to konieczne, na język znany jury. 
Jest to wielokulturowa i wielojęzyczna nagroda, której celem jest międzynarodowa promocja nominowanych pisarzy. W skład międzynarodowego, niezależnego jury wchodzą: Vera Michalski-Hoffmann, przewodnicząca jury i fundacji oraz wydawca;  Isabel Hilton, brytyjska dziennikarka, pisarka i redaktorka chinadialogue.net; Yannick Haenel, francuski pisarz i eseista;  Georges Nivat, profesor honorowy Uniwersytetu Genewskiego i slawista;  Ilija Trojanow, austriacki powieściopisarz i wydawca; Marek Bieńczyk, polski prozaik, eseista i pisarz i Tarun Tejpal, indyjski pisarz, wydawca i dziennikarz.”
Tegoroczna Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego przyznana została pisarzowi z Iranu, Mahmoudowi Dowlatabadi za powieść "Pułkownik" (The Colonel).Natomiast w ostatnią sobotę 16. listopada miało miejsce wręczenie I nagrody poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej
Tutaj, pozwolicie, również skorzystam z pomocy Wikipedii: „doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie.
Nagroda została utworzona przez fundację na życzenie poetki zawarte w jej testamencie. Nagroda jest najwyższą finansowo nagrodą literacką w Polsce i wynosi 200 tys. zł, a w przypadku, gdyby to był przekład poezji zagranicznej, autor tłumaczenia otrzyma dodatkowo 50 tys. zł.”

Pierwszymi laureatami zostali:
Krystyna Dąbrowska za tomik „Białe Krzesła” (wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). Być może pamiętacie, że tomik tej autorki został uhonorowany Nagrodą im. Kościelskich.


Drugim laureatem został Łukasz Jarosz za zbiór „Pełna krew” (Wydawnictwo Znak).
Tutaj duże brawa dla wydawcy za fenomenalną okładkę. Jest zaskakująca w swej prostocie i dodatkowo, moim zdaniem, piękna. Naprawdę jestem nią zauroczona. W piecach tkwi jednak potencjał ;)
Z książkowych wydarzeń to jeszcze nie wszystko.
W dniach 28.11-01.12.2013  w Warszawie odbywać się będą XXII Targi Książki Historycznej.Natomiast we Wrocławiu w terminie 05-08.12.2013 r. będą miały miejsce XXII Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

I to by było na razie tyle ;)
Dajcie znać w komentarzu, jeżeli coś pominęłam :)4 komentarze:

 1. Ciągle mam sobie do zarzucenia, że nie poświęcam zbyt dużo uwagi poezji. I Krystynie Dąbrowskiej i Łukaszowi Jaroszowi chętnie bym się przyjrzała, ale zawsze jest jakieś ale...

  OdpowiedzUsuń
 2. jesień to chyba najbardziej literacka pora roku i mimo mej niechęci do deszczu i chłodu, są powody do jej lubienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - przynajmniej coś miłego w ramach rekompensaty za krótkie i coraz zimniejsze dni :)

   Usuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...