sobota, 27 września 2014

Varia: nagrody literackie, nowe wydawnictwa i spotkania autorskie


Oprócz maja, początek jesieni to chyba najbardziej intensywny czytelniczo i literacko czas. Po wakacyjnym sezonie ogórkowym wysypuje się wór z nowościami na rynku księgarskim, kumulują nagrody literackie, ruszają pełną parą różne atrakcyjne wydarzenia, powstają wydawnictwa, a na spotkania autorskie zjeżdżają pisarze. Kalendarz można wypełnić po brzegi ;)


Zacznijmy od nagród:

1. Ogłoszenie listy nominowanych do literackiego Nobla uaktywniło bukmacherów. Wprawdzie najmniejsze szanse dają J.K. Rowling, ale wysoko znowu uplasował się ponownie Murakami. Ja stawiam, że nagrodę otrzyma Philip Roth za całokształt twórczości. To byłoby dobre podsumowanie zakończenia kariery, które zapowiedział już jakiś czas temu. A kto zdobędzie nagrodę ostatecznie, dowiemy się tradycyjnie w któryś z październikowych czwartków.

2. Znany natomiast jest już laureat Nagrody im. Kościelskich przyznawanej młodym polskim twórcom. Jury w tym roku przyznało ją Krzysztofowi Siwczykowi za poemat „Dokąd bądź”. Wręczenie nagrody nastąpi 11 października w majątku Kościelskich w Mirosławiu.3. Również kapituła nagrody im. Jerzego Żuławskiego za dzieła w kategorii literatury fantastycznej ogłosiła już tegorocznych laureatów.
Główną Nagrodę otrzymał Cezary Zbierzchowski za powieść „Holocaust F”. Złote Wyróżnienie za powieść „Cienioryt” trafiło do Krzysztofa Piskorskiego, a Srebrne Wyróżnienie przyznano Adamowi Przechrzcie za książkę „Gambit Wielopolskiego”.A teraz nominacje:

1. Ogłoszono listę nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Beaty Pawlak.  Jak podano na Facebooku Nagrody „znaleźli się na niej Aleksandra Gumowska, Mateusz Janiszewski, Michał Książek, Adam Lach, Małgorzata Rejmer i Ela Sidi.
Nazwisko Laureata poznamy podczas uroczystości w Fundacji Batorego w dniu 13 października 2014 o godz. 17.00.
Wręczeniu Nagrody będzie towarzyszyła debata Dialog – nadal możliwy? z udziałem nominowanych autorów.”


2. Nominacje ogłosił również komitet Nagrody im. Józefa Mackiewicza. W gronie dziesięciu nominacji znalazły się: dwa tomy wierszy, dwie powieści, trzy monografie, zbiór reportaży historycznych, tom wywiadów i książka eseistyczna.
A oto lista nominacji, którą opublikował Rynek Książki
- powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka) i „Ślady krwi” Jana Polkowskiego (Wydawnictwo M), 
- tomiki wierszy: „Łączka” Przemysława Dakowicza (Arcana) i „Ballada o utraconym domu” Stanisława Wiatr-Partyki (Narodowe Centrum Kultury), 
- zbiór reportaży historycznych Grzegorza Górnego „Ludzie z doliny śmierci” (wyd. AA), 
- zbiór wywiadów „Intelektualna historia III RP” Andrzeja Nowaka (Sic!) 
- eseje Tomasza Antoniego Żaka „Dom za żelazną kurtyną. Listy do pani S.” (Agencja Fotograficzno-Wydawnicza Olszewski)
- monografie historyczne: „Przeciwko dwóm zaborcom. Polityczna konspiracja piłsudczykowska w kraju w latach 1939-1947” Marka Gałęzowskiego (IPN), „Sokrates. Filozofia męża sprawiedliwego” Ryszarda Legutki (Zysk i S-ka), „Dzieci operacji polskiej mówią” Tomasza Sommera (Wydawnictwo 3S Media).”


3. Po zmianach, dopuszczających do Nagrody Bookera, wszystkich twórców piszących w języku angielskim, w tym Amerykanów, tegoroczna lista nominacji przedstawia się następująco:

Richard Flanagan -„The Narrow Road to the Deep North”
Karen Joy Fowler – „We Are All Completely Beside Ourselves”
Howard Jacobson – „J”
Neel Mukherjee – „The Lives of Others”
Ali Smith – „How to be Both”

Ogłoszenie tegorocznych wyników odbędzie się 14 października w Londynie.

W zeszłym roku laureatką została Eleanor Catton za powieść "The Luminaries", której przekład  (w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego - "Wszystko, co lśni") właśnie ukazał się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Wywiad z autorką do przeczytania w najnowszym numerze Książek. Magazynu do czytania.Przejdźmy do nowo powstałych wydawnictw:

1. Na początek to, któremu będę mocno kibicować, czyli wydawnictwo duetu Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman – „Dowody na Istnienie”. 

Według informacji podanej w Gazecie Wyborczej „Przewidziane są cztery główne serie książek:

W serii Faktyczny Dom Kultury ukażą się ważne książki reporterskie - polskie i zagraniczne. Każdy wielbiciel non fiction powinien je mieć w swojej bibliotece. To książki głośne, które warto przeczytać na nowo, ale również książki zapomniane. Chcemy je przywrócić czytelnikom. To seria, dzięki której możemy poznawać różne sposoby opisywania świata. Sposoby się zmieniają, emocje pozostają te same. 

Seria Reporterska obejmie premiery. Autorzy uznani i debiutanci. Książki polskie, ale także tłumaczenia książek zagranicznych. O tym, co nas dziwi, co boli, czego nie rozumiemy, o czym nie mamy pojęcia, choć wydarzyło się tuż obok - lub na drugim końcu świata, na który nigdy nie dotrzemy. 

W serii albumowej oko/ucho spotkają się dwa sposoby narracji: fotografia i opowieść. To nie są ilustracje do historii ani podpisy pod zdjęciami. To dwa niezależne sposoby opowiadania, które się uzupełniają, tak jak uzupełniają się zmysły wzroku i słuchu, za pomocą których poznajemy świat. 

Seria Stehlik to seria niezwiązana z non fiction. Mariusz Szczygieł jako najbardziej znany polski czechofil, autor reportaży z Czech, będzie proponował najciekawszą czeską beletrystykę - klasykę współczesności i książki najnowsze. A stehlik - to po czesku "szczygieł".

Na rok 2015 planujemy też cztery inne serie reporterskie. Wiosną ukaże się wydawnictwo specjalne poświęcone twórczości Hanny Krall.”
2. Drugim wydawnictwem, któremu na pewno będę się przyglądać, to Czwarta Strona będąca imprintem Wydawnictwa Poznańskiego. W planach ma książki literatury popularnej, biografie i książki z wyższej półki idealne na leniwe popołudnia z kubkiem herbaty, długą podróż pociągiem lub coś w tym stylu, czyli jakby to określił Szczygieł - literaturę wypoczynkową ;)
Tutaj do przeczytania wywiad z Robertem Falewiczem, Redaktorem Naczelnym Wydawnictwa Poznańskiego o nowej wydawniczej marce.
Na koniec warszawskie spotkania autorskie, które odbędą się w najbliższym tygodniu:


1. 30 września spotkanie z Benjaminem Barberem na temat książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”. Książka, po której sporo się spodziewam. Myślę, że to dobry materiał przede wszystkim dla samorządowców oraz zainteresowanych przestrzenią miejską. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski. Obowiązują zapisy na barber@muza.com.pl2. 2 października spotkanie z Beatą Chomątowską na temat jej książki „Lajchert i Szanajca. Architekci awangardy”. Spotkanie poprowadzi Filip Springer.3. 3 października spotkanie z Andrzejem Stasiukiem związane z jego nową książką „Wschód”.

Coś przegapiłam? ;)6 komentarzy:

 1. No, no - zapowiada się pięknie. W Poznaniu też będzie się sporo działo, więc mam nadzieję, że znajdę czas i siły na to, żeby się gdzieś ruszyć.
  Za nowo powstałe wydawnictwa trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja! Chociaż bardziej, z uwagi na przemiłe spotkanie, na dutek Szczygieł&Tochman ;)

   Usuń
 2. Dużo imprez kulturalnych przed nami ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najbardziej cieszą mnie nowe wydawnictwa. Jestem bardzo ciekawa ich propozycji, kilka książek już mam nawet na oku :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...