czwartek, 3 października 2013

Nagrody literackie - c.d. tematu

Okazuje się, że tematu nagród literackich nie da się zamknąć w jednej notatce. Ich wielość, różnorodność i niekiedy związane z tym kontrowersje lub wątpliwości - mnożą również liczbę tematów im poświęconych. 

W swoich „Myślach nieuczesanych” S. J. Lec ukuł kiedyś aforyzm następującej treści: „Czasem łatwiej przyznać nagrodę niż rację.” Myślę, że „Myśli…” mają w tym twierdzeniu trochę racji ;)

A propos tematu:

1. Przyznano Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru i tym samym Wyróżnienie otrzymał Walter Mosley.

2. Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę sierpnia 2013 roku otrzymał dzisiaj Jerzy Pilch za książkę „Wiele demonów” wydaną przez Wielką Literę. Nagrodę wręczono o godz. 17.00 w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

3. Ogłoszono nominacje w plebiscycie „Historyczna książka roku”

4. Pojawiły się kontrowersje związane z brytyjską nagrodą Bookera. Od przyszłego roku pod uwagę przy typowaniu laureata mają brać wszystkie powieści, które zostały napisane po angielsku i wydane w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy pisarze obawiają się natomiast, iż nagrodę zmonopolizują Amerykanie. Więcej na Booklips.

5. A na koniec Xięgarnia z ciekawym artykułem Mariusza Cieślika - "Na gruzach Nike" dywagującym na temat ważności, bądź też nieważności nagrody NIKE, której 17. edycja ogłosi zwycięzcę 2013 roku już w najbliższą niedzielę.


Okazuje się, że temat nagród nie kończy się wraz z ogłoszeniem laureata. 
Tymczasem wciąż trwa oczekiwanie na ogłoszenie, kto zgarnia w tym roku literackiego Nobla.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...