wtorek, 3 grudnia 2013

Varia: XXII Targi Książki Historycznej i Nagrody dla książek historycznych

Okazuje się, że nawet niekomercyjna impreza (wstęp wolny) dodatkowo związana z książkami o ściśle określonej tematyce - ma szansę na zainteresowanie sporej grupy odbiorców. Odnosi się to do XXII Targów Książki Historycznej, które odbyły się w miniony weekend w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. 

Wydawać by się mogło, że książki historyczne nie są tak popularne, jak beletrystyka. Myliłam się. Muszę przyznać, że zaskoczyło mnie to, jakim zainteresowaniem cieszyło się wydarzenie. Ja wybrałam się tam w ostatni dzień targów. Niestety nie udało mi się dojechać na tyle wcześnie (w niedzielę jednak lubię dłużej pospać ;)), aby pojawić się na spotkaniu, o którym pisałam wcześniej: „Jarosław Dumanowski, Maciej Próba, Łukasz Truściński. Dworne kapłony, certy i minogi, czyli co jadł król Jan III (Księga szafarska dworu Jana III Sobieskiego 1695–1696).” Ale część założonego planu zrealizowałam – otrzymałam autografy Pani Iwony Kiezler i zorientowałam się w ofercie mniej znanych wydawnictw.

Dzięki właśnie czytanej „Koronie śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej (której recenzja będzie już w następnym wpisie) na dobre pochłonął mnie średniowieczny świat piastowskiej Polski. I właśnie ten temat ukierunkował moje książkowe poszukiwania na targach.


Jedną książkę poleciła mi Pani Kienzler, dwie inne zakupiłam na stanowiskach antykwarycznych. Przy okazji trochę się pożalę – rozczarował mnie antykwariat sieCzyta - Książki za 3 zł, który zwykle rozkłada się w soboty w BUW-ie. Tym razem ich książki albo były już bardzo przebrane, albo dobór był bardzo przypadkowy – spośród jakiś książek statystycznych, prac magisterskich i publikacji w duchu PRL-owskiej propagandy - udało mi się wyłuskać zaledwie książkę „W średniowiecznej rzeczywistości”. A szukałam naprawdę sumiennie… Na drugim stoisku antykwarycznym KDK wyszperałam książkę o Władysławie Wygnańcu – „Protoplasta książąt śląskich”, a Bellona wzbogaciła mój księgozbiór o „Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów.” Summa summarum – jestem zadowolona :)


Z kronikarskiego obowiązku odnotowuję również, że corocznie podczas Targów przyznaje się Nagrodę Klio doceniając tym i wyróżniając autorów oraz wydawców, którzy przez swoje książki popularyzują historię. 
Oto wszystkie przyznane nagrody w 2013 r. (tutaj źródło):

W kategorii autorskiej przyznano: 
Nagroda I stopnia: 
Stanisław Jaczyński – Ocaleni od zagłady. Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej (BELLONA SA) 
Nagroda II stopnia: 
Waldemar Łazuga – Kalkulować… Polacy na szczytach c.k. monarchii (Zysk i S-KA Wydawnictwo) 
Nagroda III stopnia: 
Agnieszka Jaczyńska – Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna. „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” 1942–1943. (Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie)  

W kategorii monografii naukowych przyznano: 
Nagroda I stopnia: 
Marta Cobel-Tokarska – Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce (Instytut Pamięci Narodowej) 
Nagroda II stopnia: 
Mariusz Wołos – O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym. Dyplomacja sowiecka wobec Polski w okresie kryzysu politycznego 1925–1926 (Wydawnictwo Literackie) 
Nagroda III stopnia: 
Patryk Pleskot – Kłopotliwa panna „S”. Postawy polityczne Zachodu wobec „Solidarności” na tle stosunków z PRL (1980–1989) (Instytut Pamięci Narodowej) 

W kategorii edytorskiej przyznano pięć wyróżnień: 
1. Muzeum Pałac w Wilanowie za edycję książki Krystyny Gutowskiej-Dudek pt. Portret Polski. Tradycja i świadomość historyczna. 
2. Agora SA, BELLONA SA i Narodowe Centrum Kultury za edycję książki Tomasza Kiznego pt. Wielki terror 1937–1938. 
3. Instytut Pamięci Narodowej za edycję książki pt. Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956. 
4. Księgarnia Akademicka, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, za edycję książki pt. Stefan Kieniewicz – Henryk Wereszycki. Korespondencja z lat 1947–1990. 
5. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau za edycję książki Ireny Paczyńskiej pt. Grypsy z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego. 

W kategorii varsaviana przyznano: 
Nagroda I stopnia: 
Krzysztof Stopka, Andrzej A. Zięba, Armen Artwich, Monika Agopsowicz – za książkę Ormiańska Warszawa (Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich) 
4 równorzędne nagrody III stopnia: 
1. Jerzy S. Majewski, Tomasz Markiewicz – za książkę Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952 (Dom Spotkań z Historią) 
2. Andrzej Z. Makowiecki – za książkę Warszawskie kawiarnie literackie (Wydawnictwo Iskry) 
3. Maria Weber – za książkę Emillia Malessa „Marcysia” 1909–1949 (Oficyna Wydawnicza Rytm) 
4. Jarosław Zieliński – za książkę Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie 
(Wydawnictwo RM) 


Na zakończenie, ale wciąż w temacie. W bieżącym roku przyznano jeszcze dwie nagrody: Nagrodę im. Oskara Haleckiego, czyli  6. Edycja „Książki historycznej roku”  oraz Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego.


3 komentarze:

 1. Zazdroszczę Cherezińskiej... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Korona..." Cherezińskiej jest świetna. Rację mieli ci, którzy ją polecali. Najnowszym wpisem dołączam się do tego grona :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Mało osób pracujących z tego skorzysta ale może ktoś zdoła: http://wawalove.pl/Kup-tania-ksiazke-na-swieta-Kiermasz-Tanie-Czytanie-a12109

  Paweł

  OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...