piątek, 13 listopada 2015

Polska Sekcja IBBY. Część IV - D.O.M.E.K. Aleksandry i Daniela Mizielińskich


Aleksandry i Daniela Mizielińskich chyba nie trzeba szczególnie przedstawiać. To ilustratorzy znani ze swoich autorskich książek dla dzieci, m.in. serii Mamoko i Mapy (z Mapownikiem jako uzupełnienie). 

Dzisiaj będzie o książce szczególnej. Jest dedykowana działom literatury dziecięcej, ale tylko pozornie. W rzeczywistości jest atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Z tą tylko różnicą, że młodsi i starsi będą się nią fascynować nieco inaczej. Dla pierwszych to spora ciekawostka okraszona dużą ilością ilustracji, dla drugich inne spojrzenie na architekturę. Jestem pewna, że dorosłym, którzy przeglądają np. Bryłę ta książka na pewno się spodoba.

O czym mowa? Mam tutaj na myśli autorski projekt D.O.M.E.K., który otrzymał nagrodę Książki Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Ilustrator.


Tydzień temu zaserwowałam mały przegląd nagrodzonych książek w kategorii pisarz. Dlaczego zatem w kategorii ilustrator wyróżniam tylko jedną? Zaraz się naocznie przekonacie ;)


Jest to fantastyczna książka o architektonicznych ciekawostkach z Europy i świata.

(kolejna mapa prezentuje inne domy na świecie)

Najpierw wprowadzenie - książka zawiera przegląd 35 fantastycznych, niekiedy dość futurologicznych domów, w których mieszkają ludzie. 


Bardzo przydatna do dalszej części jest legenda - przejrzyste narzędzie do szybkiego zapoznania się z konkretnymi domami w dalszej części książki. Na kolejnych stronach można się przekonać, że dom może powstać nie tylko z cegły ;)


Poniżej zdjęcia zaledwie 3 z 35 domków. 
Książka podaje nazwę oficjalną domu  i nazwę zwyczajową adekwatnie obrazującą budynek:


Z lewej strony opis domu, z prawej jego ilustracja, ale również twarz architekta - autora projektu, oraz metryczka: w którym roku wybudowano dom, z jakich materiałów, co się w nim znajduje, gdzie jest usytuowany.

Ale to nie wszystko. Rysunki przedstawiają też rozkład domów lub zwracają uwagę na pewne charakterystyczne elementy, jak np. kotara zamiast ściany.

Niektóre skupiają się na sposobie budowy domu. Poniżej budowa irańskiego domu z piaskuSą też inne ciekawostki, np. jak wygląda zielona sproszkowana herbata, różne rodzaje wież ciśnień, dawnych lamp górniczych, kamieni z Abiquiu


I przede wszystkim mnóstwo świetnych rysunków ze sporą dozą humoru. Całość jest nie tylko świetnym materiałem do edukacji i rozbudzania ciekawości. To lekcja architektury na wielkim luzie.

Kreska małżeństwa Mizielińskich kojarzy mi się z prostymi, acz zabawnymi rysunkami Bohdana Butenki, którego twórczość uwielbiam. Ci młodzi ilustratorzy również są już u mnie na liście top of the top ilustratorów ;)


Zerknijcie jeszcze na wyklejkę. Jest również odwołaniem do treści książki. Za to także ogromny plus.I jak Wam się podoba? Osobiście uważam, że nagroda Książki Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY za D.O.M.E.K. pp. Mizielińskim przyznano absolutnie zasłużenie.


6/6
______________
Aleksandra (Machowiak) Mizielińska, Daniel Mizieliński - D.O.M.E.K.; wyd. Dwie Siostry 2009Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...