poniedziałek, 14 października 2013

Varia: Nagrody Literackie, Książkowe Wydarzenia i Spotkania Autorskie

Nagród literackich ciąg dalszy. Jak już zapowiadałam, w sobotę 12. października w pałacu w Mirosławiu została wręczona Nagroda Kościelskich. To wyróżnienie od 1962 roku przyznawane jest młodym talentom, którzy - według kryterium -  nie ukończyli 40. roku życia. 
Tegoroczną laureatką została Krystyna Dąbrowska za tomik wierszy „Białe krzesła”, o czym wspominałam już we wcześniejszej notce. Natomiast w latach wcześniejszych nagrodzeni zostali m.in. Andrzej Stasiuk, Paweł Huelle, Jacek Dehnel i Olga Tokarczuk.

Tego samego dnia, tj. 12. października ogłoszono laureatów nagrody Wielkiego Kalibru (tutaj nominowani).
Nagrodę otrzymała Marta Guzowska za książkę „Ofiara Polikseny”. W Plebiscycie Czytelników książką „Skrzydlata trumna” zwyciężył Marcin Wroński, a nagroda specjalna (od Janiny Paradowskiej) za debiut została przyznana PM Nowakowi za „ani żadnej rzeczy…”. 
Natomiast dzisiaj przyznano nagrodę im. Beaty Pawlak (tutaj przedstawiłam nominacje). Jest to nagroda przyznawana dla autorów najlepszych publikacji (książek i artykułów) na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Tegorocznym laureatem został Wojciech Górecki za „Abchazję” (wyd. Czarne). Bardzo się z tego powodu cieszę – nagrodzona książka zamyka interesująco opisany tryptyk kaukaski. Ze swojej strony polecam Wam wcześniejsze: „Planetę Kaukaz” i „Toast za przodków”. Tymczasem  - „Abchazja” jeszcze przede mną.Z innych wydarzeń nadmienię, że za tydzień w poniedziałek 21. października w Krakowie rozpoczyna się Festiwal Conrada i będzie trwał do niedzieli 27. października. Festiwal poświęcony twórczości Josepha Conrada, czyli Józefa Korzeniowskiego, w tym roku połączony zostanie z 17. Targami Książki również w Krakowie, które odbywać się będą w terminie 24-27. października. 


W ostatni dzień targów w Sali Konferencyjnej nr 2 będzie miała miejsce 5. edycja akcji „Z półki na półkę”. To dobra okazja do odświeżenia swojego księgozbioru. Więcej informacji tutaj.Natomiast z ciekawszych spotkań autorskich, ale już w Warszawie szykuje się wieczór z:
- Jolantą Krysowatą w związku z premierą ciekawie zapowiadającej się książki „Skrzydło Anioła”  (17.10.2013 r., godz. 19.00, Wrzenie Świata – Gałczyńskiego 7); więcej na FB wyd. Świat Książki

- Papciem Chmielem na podpisywanie jego książek (19.10.2013 r., godz. 12.00, księgarnia Matras, City Shopping, Plac Unii Lubelskiej)

- Wiesławem Myśliwskim w związku z promocją jego najnowszej książki "Ostatnie rozdanie” (22.10.2013 r., Teatr Syrena - Litewska 3). 
„Wezmą w nim udział tegoroczna laureatka Nike Joanna Bator, Aleksandra Klich i Michał Nogaś. Fragmenty najnowszej powieści "Ostatnie rozdanie" przeczyta Wojciech Malajkat. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa porterów fotograficznych Wiesława Myśliwskiego autorstwa Tomasza Sikory.
Bezpłatne wejściówki na spotkanie będzie można odebrać od 17 października w kasie Teatru Syrena oraz w wybranych warszawskich księgarniach Matras (al. Solidarności 113, Al. Jerozolimskie/al. Jana Pawła II lok. 45-49, CH Arkadia - al. Jana Pawła II 82, Galeria Mokotów - ul. Wołoska 12, City Shopping - plac Unii Lubelskiej). Podczas spotkania będzie można kupić książkę i zdobyć autograf Wiesława Myśliwskiego.” (informacja zaczerpnięta z fanpejdża Wydawnictwa Znak na FB).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...