sobota, 3 maja 2014

Varia: Co w maju piszczy w książkosferze? A na deser - książki na stos!

Koniec miesiąca jednego i początek kolejnego oznacza, że zwyczajowo powinien pojawić się tutaj stos książek. I pojawi się - a jakże! Ale zanim wieża, to najpierw garść informacji o kilku ciekawych literackich wydarzeniach, które należałoby odhaczyć lub zapowiedzieć. Zapowiada się długi tekst, ale będzie też kilka obrazków ;) No to jedziemy:


1. 23 kwietnia po raz dziewiętnasty obchodzony był Światowy Dzień Książki. W tym samym dniu po raz siódmy ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Poniżej będę posiłkować się tą stroną:

W kategorii „Literatura piękna – proza” wyróżniony medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł został pan Ignacy Karpowicz za książkę „Ości” (Wydawnictwo Literackie).


W kategorii „Literatura piękna – poezja” wyróżniony medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł został pan Tadeusz Dąbrowski za tomik „Pomiędzy” (wyd. a5).W kategorii „Literatura dziecięca - tekst i ilustracje” wyróżnieni medalami i nagrodami pieniężnymi zostali: pan Przemysław Wechterowicz (nagroda w wysokości 20 tys. zł za tekst) oraz pani Emilia Dziubak (nagroda w wysokości 20 tys. zł za ilustracje) za książkę „Proszę mnie przytulić” (wyd. Agencja Edytorska Ezop).W kategorii „Edycja warszawska” wyróżniony medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł został pani Joanna Rolińska za książkę „Rozmowy o dzieciństwie” (wyd. Burda Książki - dawne G+J Książki).W kategorii „Warszawski Twórca” medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł uhonorowany został pan Wiesław Myśliwski.2. We Wrocławiu Dolnośląska Biblioteka Publiczna organizuje trzecią edycję Tygodnia w Kryminale. Tutaj wspominałam o edycji jesiennej. O wiosennej można poczytać na stronie „Zbrodni w bibliotece”.3. W dniach 8-15 maja odbywać się będzie po raz jedenasty Tydzień Bibliotek, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja, która w roku bieżącym przyjęła hasło: „Czytanie łączy pokolenia”, corocznie ma ten sam cel – propagowanie czytelnictwa i korzystania przez czytelników z bibliotek. W tym czasie przewiduje się szereg akcji – jedną z ogólnopolskich jest rowerowy rajd „Odjazdowy bibliotekarz”. Dopytajcie się w swoich bibliotekach, czego możecie się spodziewać ;) Tutaj do przeczytania mój ubiegłoroczny wpis biblioteczny.

4. W Katowicach 9 maja rozpoczyna się czwarta edycja wydarzenia „Książka dobrze zaprojektowana”, czyli co zrobić, aby książka cieszyła oko. Przewidziana jest m.in. wystawa ilustracji Józefa Wilkonia. Program wydarzenia do wglądu na stronie katowickiej ASP.


5. Znowu Warszawa, tym razem 14-18 maja, czyli druga edycja „Warszawa czyta”, czyli jedna książka, wiele atrakcji. W zeszłym roku bohaterką były „Cwaniary” Sylwii Chutnik. W tym roku głosowanie wygrały „Niewidzialne miasta” Italo Calvino. Po rozkład jazdy i więcej informacji odsyłam Was na stronę „Warszawa czyta”.


6. Tydzień później (22-25 maja) kolejne czytelnicze święto, czyli 5. Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym. Szansa na stos książek, autografy, ale też przeciskanie się w tłumie ;) i różne ciekawe wydarzenia. Oraz – ogłoszenie laureata nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.


7. Do 23 maja tym razem w Gdańsku, a dokładniej w Bibliotece Gdańskiej PAN można wybrać się na wystawę „Książki – elegantki”. Do obejrzenia wiele ciekawych i dość wiekowych eksponatów z pięknymi okładkami.


8. Spotkania autorskie (zamierzam pojawić się na obu warszawskich):
5 maja – spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem „Złodziei koni”7 maja – spotkanie z Sylwią Szwed, rozmowa o książce „Mundra”
7 maja - spotkanie z Olgierdem Świerzewskim - autorem "Zapachu miasta po burzy"15 maja – spotkanie z Krzysztofem Spadło – autorem niedawno zrecenzowanego przeze mnie „Skazańca”
Czerwiec też zapowiada się ciekawie, ale o tym będzie już innym razem. Tymczasem układam książki na stos kwietniowy.


Od góry:

1. „Co czytali, kiedy byli mali”, czyli rozmowy Ewy Świerżewskiej i Jarosława Mikołajewskiego ze znanymi o ich książkach z dzieciństwa.


5 łupów z ostatniej comiesięcznej Wymienialni Książek w Kordegardzie (tak, tak - tej strasznej "Gruszki" nie mam już w zbiorach ;))


2. Joanna Chmielewska – „Romans wszechczasów”. 
3. J. i K. Brent – „Na oczach wszystkich” z serii kryminałów z Jamnikiem
4. John Grisham – „Rainmaker”, czyli oryginalna wersja językowa mojego ulubionego „Zaklinacza deszczu”
5. Lucyna Skompska – „Wakacje na guziku”. Krótka powieść dla dzieci z ilustracjami.
6. Gustaw Flaubert – „Trzy opowieści”


Egzemplarz recenzencki bardzo dobrej polskiej powieści, która miała swoją premierę 24 kwietnia.
7. Remigiusz Grzela – „Złodzieje koni”. Recenzja tutaj. A w najbliższy poniedziałek szykuje się spotkanie autorem.


A oto dwa nabytki wykorzystujące rabaty, które księgarnie internetowe zaserwowały z okazji Światowego Dnia Książki:
8. Paulina Wilk – „Znaki szczególne”. Książka będzie przedmiotem dyskusji na majowym spotkaniu Bookklubu u Natalii, stąd recenzja będzie na Czytelniczym dopiero po 23 maja ;)
9. Sylwia Szwed – „Mundra”. 10 wywiadów z polskimi położnymi, które przyjmowały porody na przestrzeni 80-lat. Spotkanie z autorką w najbliższą środę.


I okazja podczas zwyczajowych weekendowych zakupów w supermarkecie. Książka kosztowała śmieszne 6 zł. Cena ładna, ale okładka beznadziejna. Gdyby nie to, że lubię książki autorki – pewnie bym się nie połasiła ;)
10. Joyce Carol Oates – „Bestie”. 


Oraz e-book z ostatniej recenzji:
11. Krzysztof Spadło – „Skazaniec. Tom I – Na pohybel całemu światu”


***

Wybieracie się na któreś z wydarzeń? Która książka Wam się spodobała najbardziej? Coś Was zainteresowało? A może coś przeoczyłam? Ciekawa jestem Waszego zdania :)


16 komentarzy:

 1. Ja się wybieram na akcję Warszawa Czyta oczywiście :) "Niewidzialne miasta" kupione (jedno z piękniejszych wydań książek, jakie istnieją! - w ogóle WAB ostatnio ma grafika takiego, że mucha nie siada :)) i DKK w Centrum Łowicka czeka :) Poza tym jednym z wydarzeń towarzyszących są warsztaty z konstruowania camery obscury, zatem nie może mnie tak zabraknąć :)

  O Targach nawet nie chcę myśleć... Przecież ja się nie wypłacę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że DKK Łowicka ruszyło przy okazji zeszłorocznych "Cwaniar"?

   Mnie WAB zezłościł pod koniec roku, kiedy po NIKE wymienił rysunkowe i okładki Bator na zdjęcia. Ale w przypadku Calvino jest rzeczywiście piękna; taka trochę w stylu okładek Karakteru.

   Książkowa wypłacalność, to hmmm trudny temat. Teoretycznie nie planuję tam zakupów, ale możliwe, że tylko teoretycznie (mam nadzieję że Pan R. nie przeczyta tego komentarza ;))

   Usuń
  2. Wiem, że wtedy ruszyło, ale ja mam alergię na Sylwię Chutnik :)

   Kupiłam wczoraj 'Kosmos' W.A.B.-u i... przepadłam! Dawno nie widziałam tak pięknie wydanej książki! Tak samo wznowienia Kundery. Ale z Joanną Bator masz rację :)

   A co do Targów... Paweł nie ma już nawet nadziei :) nawet stwierdził, że jednego dnia pójdzie ze mną i pomoże targać - jak co roku :)

   Usuń
  3. O! Nie znam - chętnie przejrzę :)

   Usuń
  4. Tak mi się przypomniało, że "On wrócił" to przecież też W.A.B.-u! A okładka genialna :)

   Usuń
 2. Niedługo będę czytać "Złodziei koni". Bardzo jestem ciekawa tej książki. Koniecznie muszę też sięgnąć po Karpowicza, bo słyszałam o nim wiele dobrego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabieg na trzy głosy podobnie jak w Saturnie Dehnela. Polecam, historia wciąga.

   Usuń
 3. "Rozmowy o dzieciństwie" zdecydowanie zasłużyły na tę nagrodę. :)

  Jeśli chodzi o książki stosikowe, to jestem najbardziej ciekawa powieści Remigiusza Grzeli, bo uwielbiam jego styl pisarski. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z książką p. Rolińskiej, ale za to "Złodziei..." polecam :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Ojej ile cudownych książek do czytania : ) Wypróbowałam dzieła Chmielewskiej, Grishama i Myśliwskiego : D Mam ochotę na książki autorów, których dzieł nie czytałam jeszcze :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj wieczorem skończyłam czytać "Mundrą" i jestem zachwycona. Każda kobieta powinna ją przeczytać. Jak wpadnie Ci ona w dłonie - gorąco zachęcam do lektury :)

   Usuń
 5. Ciekawa jestem tomiku wierszy T. Dąbrowskiego. I cieszę się, że poeta robi karierę, bo pamiętam, że jak jeszcze byliśmy na studiach, liczyliśmy, że mu się uda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie dzięki nagrodom poznaję nieznane nazwiska :)

   Usuń
 6. Czytałam "Ości" i "Proszę mnie przytulić". Wspaniałe...

  OdpowiedzUsuń

Każdy Twój komentarz jest dla mnie ważny.
Dziękuję za kilka słów i zapraszam ponownie :)

Pozdrawiam
Gosia Oczko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...